Przedszkole nr 5 „Wesoła Piątka”, Śródmieście
Grupa: Smerfy (5-6 latki)
Nauczyciele: Danuta Bonewicz, Lidia Krawczyk

Dzieci zaangażowały się w realizację zajęć poznając różnorodne tajemnice wody, sposoby oszczędzania oraz jej znaczenie w świecie przyrody i w życiu człowieka. Niezwykle ciekawym, odkrywczym i inspirującym wprowadzeniem w realizację treści programu były dla dzieci warsztaty na temat „Woda” i „Lód”, prowadzone w przedszkolu przez pracownika CNK w ramach Klubu Młodego Odkrywcy. Sprzyjały one poszerzeniu wiedzy dzieci, stymulowały do myślenia i do wyciągania wniosków z przeprowadzonych eksperymentów. Z kolei w oparciu o otrzymane materiały i atrakcyjne pomoce, dzieci poszerzyły swoją wiedzę, umiejętności i słownictwo związane z omawianą tematyką. Z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania „Co żyje w oczku wodnym?”, które stało się inspiracją do przygotowania planszy edukacyjnej, a jego bohaterka, czyli żaba Śmieszka stała się tematem pracy plastycznej i teatrzyku kamishibai, z kolei jej ciekawe życie dało impuls do kolejnych poszukiwań i poszerzania wiedzy w oparciu o film K. Bajerowicz „Opowiem ci mamo, co robią żaby”. Wszystkie starszaki aktywnie uczestniczyły w grze dydaktycznej „Gdzie jest woda? – bingo” oraz zabawie z wykorzystaniem kolorowych puzzli, dzięki której poznały sposoby oszczędzania wody, co czynią codziennie, podczas czynności higienicznych, np. mycia rąk. Natomiast w ciągu całego roku dzieci wykorzystują deszczówkę do podlewania roślin w ogrodzie. Szczególnym zainteresowaniem wszystkich dzieci cieszyła się gra interaktywna „Podłącz dom do sieci kanalizacyjnej”, dzięki której zrozumiały, skąd się bierze woda w kranie. Chętne przedszkolaki z zainteresowaniem tworzyły własną grę planszową „W sieci rur”.

• woda_w_miecie_1
  • woda_w_miecie_10