Przedszkole nr 318 "Zielony Zakątek", Bielany
Grupa V "Motylki" (6- latki, Zerówka)
Nauczyciele: Anna Bis, Anna Eysmont

Projekt „Po Warszawie pieszo i na kółkach” bardzo przypadł do gustu przedszkolakom z grupy „Motylki”. Dzieci z radością do niego przystąpiły, zachęcone przygodami Pana Stonoga oraz tanecznymi zabawami, jakie układały do piosenek Fasolek. Początkowo przeprowadziliśmy obserwację i ustaliliśmy, że rower i hulajnoga są najczęstszym środkiem transportu, jakim dzieci z grupy przybywają do przedszkola na początku października. Następnie gościł u nas pan Mariusz - rowerowy ekspert, który przybliżył dzieciom budowę roweru, nauczył jak załatać dętkę i odpowiadał na pytania dzieci odnośnie bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem. Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w pokazie prezentacji o zajezdni MZA oraz o komunikacji miejskiej dawniej i dziś. Tworzyły modele pojazdów miejskich i sieć dróg dla tych pojazdów, wykorzystywały wszystko to we wspólnych, swobodnych zabawach w sali. Wiedzę o savoir vivre w komunikacji miejskiej wykorzystały w scenkach dramowych i podczas zabaw parateatralnych.

Niesamowitą atrakcją dla przedszkolaków było uczestniczenie w rajdzie dookoła przedszkola. Już na początku, podczas wytyczania trasy dzieci starały się aktywnie brać udział w opracowywaniu mapki i karty obserwacji okolicznych obiektów. Podczas trasy na przystanek autobusowy przeliczały przejścia dla pieszych, występujące znaki drogowe, parkingi, szkoły, żłobki i przedszkola itp. Podczas drogi starały się pilnować trasy. Na przystanku autobusowym analizowały rozkłady jazdy i oznaczenia autobusów dziennych oraz nocnych. Po powrocie dzieci policzyły zaobserwowane obiekty i podsumowały swoją wiedzę o pobliskim terenie.

Na zakończenie projektu „Motylki” wykonały makietę zajezdni autobusowej. Był to ich „konik” , gdyż zapamiętały wszystkie informacje, jakie były w prezentacji i starały się umieścić ważne obiekty na swojej makiecie, później zaś przez długi czas aktywnie z niej korzystały we wspólnych zabawach. Projekt poszerzył wiedzę dzieci i zachęcił do uczestnictwa w ruchu drogowym pieszo i na kółkach - już nie tylko aut rodziców, ale też roweru, hulajnogi, autobusu, metra, SKM-ki czy tramwaju.

• Makieta_Zajezdnia_autobusowa
  • Pokaz_prezentacji_o_zajezdni