Łącznie w IX edycji programu (I semestr r. szk. 2022/23) uczestniczyło i zrealizowało zaplanowane działania 15 grup przedszkolnych z 9 przedszkoli oraz 24 klasy z 13 szkół podstawowych, czyli 54 nauczycieli i prawie 1000 dzieci.

Zostały zorganizowane 3 szkolenia: dla nauczycieli przedszkoli i zerówek szkolnych, dla nauczycieli klas 1-2 i dla nauczycieli klas 3-4.

Uczestnicy programu otrzymali dostęp do materiałów edukacyjnych na stronie programu oraz zestawy pomocy dydaktycznych:

  • puzzle nt. oszczędzania wody i energii, stacje pogody z deszczomierzem (dla przedszkoli),
  • modele: obiegu wody w przyrodzie, naczynia połączone, kula Pascala oraz kompaktowy pojemnik terenowy do obserwacji okazów (dla klas 1-2),
  • zestawy do eksperymentowania z wodą (dla klas 3-4),
  • clipboard (sztywna podkładka z klipsem do zajęć terenowych) oraz elektroniczna stacja pogody dla nauczycieli.

Przekazane zostały również po 3 egz. szablonów do wycięcia i złożenia: Gruba Kaśka i Wieża ciśnień oraz gry dydaktyczne:

  • Gdzie jest woda?” (BINGO - memory) dla najmłodszych,
  • Nie lej wody!” (sposoby racjonalnego wykorzystywania wody) dla klas 1-2,
  • „Złap wodę!” (krążenie wody w przyrodzie) dla klas 3-4.

Nauczyciele otrzymali segregatory z materiałami edukacyjnymi: „O wodzie w przyrodzie” wraz z kompletem załączników do warsztatów robotycznych oraz „O wodzie w ogrodzie” zawierające opisy pomysłów na zajęcia z podziałem na poziomy edukacyjne. Do materiałów zamieszczonych na stronie www zostały dodane dwa opowiadania o żabie Śmieszce: ”Jak jesień zmienia żaby?” oraz „Wyprawa do herpetarium”, dostosowane do pór roku: jesieni i zimy (wycieczka do warszawskiego ZOO).

Dla uczestniczących w programie grup nauczyciele MDK przeprowadzili warsztaty (doświadczenia z wodą, zajęcia terenowe, robotyka).

Relacje z działań w placówkach można obejrzeć tutaj.

Polecamy :)