15 października w MDK-u na Łazienkowskiej podczas konferencji dla nauczycieli, zaprezentowane zostały pomysły i propozycje atrakcyjnych działań edukacyjnych dla przedszkolaków, uczniów klas 1-3 i 4-6 szkół podstawowych oraz gimnazjów: inne dla przystępujących do programu po raz pierwszy i inne (nowe) dla kontynuujących realizację programu w bieżącym roku szkolnym. Tematem przewodnim tej edycji jest komunikacja miejska – będziemy wspólnie poznawać urządzenia i rozwiązania pomagające chronić środowisko i klimat oraz zachęcać do korzystania z transportu publicznego.

Podczas warsztatów porannych, dla nauczycieli, którzy już uczestniczyli w programie: „Świet(l)ne przedszkole”, „Podróże Świetlika”, „Ciekawa energia”, „Zielona komunikacja” i „Ogarnij ENERGIĘ!” oraz warsztatów popołudniowych dla nauczycieli, którzy przystępują do programu po raz pierwszy: „Przedszkole z energią”, „Na tropie energii ze Świetlikiem”, „Energetyczne eko-działania”, a także warsztatów „Wyzwolić energię!” dla nauczycieli gimnazjum, zapoznali się oni ze szczegółowym harmonogramem realizacji dla poszczególnych poziomów edukacyjnych: konstruowali makietę, wykonywali doświadczenia, grali w gry dydaktyczne oraz opracowywali nowe zadania dla uczestników programu.

W części wspólnej konferencji uczestników powitała Pani Katarzyna Kacpura – Zastępca Dyrektora Biura Infrastruktury Urzędu m. st. Warszawy.

Pan Robert Grudziński, redaktor UTV Ursynów, przedstawił projekt edukacyjnego parku energetycznego pn. „Dolina Krzemowa na Fabrycznej”, który do końca roku będzie urządzony w Miasteczku Przyrody MDK na ul. Fabrycznej 1/3. Jako zapowiedź realizacji pomysłu przekazał na ręce Pani Honoraty Waszkiewicz, Dyrektora MDK-u, 5 zestawów edukacyjnych (modeli aut na wodór) oraz jako „kamień węgielny” – falownik (element służący do zasilania modeli OZE), ufundowane przez Ambasadę Niemiec.

Honorata Waszkiewicz, koordynator programu, przedstawiła propozycję III edycji programu „Warszawska Energia – od poznania do EKO-działania” dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów w roku szkolnym 2015/16, a reprezentujące Centrum Komunikacji Społecznej, Magdalena Jekiel oraz Edyta Mantorska przedstawiły program „Warszawska Energia” dla gimnazjów. W fotorelacji uczniów Szkoły Podstawowej nr 356 z II Warszawskiego Dnia Energii zostały przywołane wspomnienia ubiegłorocznej edycji oraz przy okazji wstępnie zaplanowano propozycje na III WDE w 2016 roku.

Wiele emocji wzbudziła Pani Anna Kościelak prezentując nowatorski program edukacyjny „Ogarnij inżynierię!”. Pan Zasław Adamaszek zachęcał do skorzystania z pomysłów zawartych w najnowszej publikacji PWN pt. „Laboratorium w szufladzie” oraz zasobów portalu edukacyjnego o tej samej nazwie. Pozostawił ogromny niedosyt w uczestnikach konferencji, prezentując tym razem tylko dwa eksperymenty. Ale była to tylko mała zapowiedź tego, co będzie się działo już w listopadzie na warsztatach eksperymentowania z energią!

W konferencji wzięło udział ponad 100 nauczycieli z warszawskich placówek oświatowych, reprezentujących wszystkie dzielnice. Fotorelacja z konferencji znajduje się w zakładce „galeria foto wideo” na stronie www.mdk.waw.pl

 

Informacje o programie można uzyskać telefonicznie u koordynatora programu Honoraty Waszkiewicz, pod numerem: 502 729 295 lub pisząc maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecamy :)